Hulley Enterprises Limited v. Rusya Federasyonu

Hissedarları OAO Yukos Petrol Şirketi, Hulley Enterprises Limited (Kıbrıs), Yukos Universal Limited (Man Adası) ve Veteran Petroleum Limited (Kıbrıs) olan Yukos Şirketler Grubunun (Yukos) vergi muafiyetlerinden yararlanması beklenmektedir. Ancak, 2002 yılında bu muafiyetler devlet tarafından iptal edilmiştir.

Daha sonra devlet, 2003 yılından başlayarak, Yukos‘un vergi borçlarını yeniden değerlendirmeye tabi tuttu. Vergisel incelemenin yanında zimmet, sahtekarlık, sahtecilik, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı ile ilgili olarak soruşturmalar neticesinde, 2006’da, Yukos’un iflası açıldı.

2004 yılında Yukos hissedarları 114 milyar dolar tazminat talebiyle tahkim yoluna başvurdu. Dayanakları ise; imzacı ülkeler için, enerji ticareti, şirketlerinin enerji yatırımları, transit konuları, anlaşmazlıkların çözümü ve enerji yeterliliği konusunda işbirliği alanlarında uluslararası kodifikasyonu gerçekleştiren Enerji Şartı Anlaşması (Energy Charter Treaty) kurallarının ihlal edilmesiydi.

Bu kurallar;

  • Madde 13 (Kamulaştırma)

Bir anlaşma tarafının yatırımcılarının diğer bir anlaşma tarafının alanındaki yatırımları (…) devletleştirilmeyecek, kamulaştırılmayacak veya devletleştirme veya kamulaştırmaya eş etkili önlem veya önlemlere maruz kalmayacaktır.

  • Madde 10 (Eşitlik)

Anlaşma tarafları, diğer Anlaşma taraflarının yatırımcılarına kendi ülkelerinde yatırım yapabilmeleri için istikrarlı, adil, uygun ve şeffaf şartları tesis etmekle yükümlüdürler. Ayrıca Anlaşma tarafları, diğer Anlaşma taraflarının yatırımlarına eşit ve adil bir uygulamayı da taahhüt etmektedirler.

18 Temmuz 2014 tarihinde, Rusya Federasyonu, Kamulaştırma ile ilgili Enerji Şartı Anlaşması’nın 13 (1) maddesi uyarınca yükümlülüklerini ihlal etmekle yükümlü bulundu ve 50 milyar ABD doları tazminata hükmedildi. Ayrıca, devlet tarafından alınan vergi önlemlerinin yasadışı olduğuna ve vergi toplamak yerine kamulaştırma yapıldığına karar verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: